čtvrtek 30. srpna 2012

Jak nakupovat plínky

Jestli uvažujete o nákupu látkových plínek, bude se vám hodit několik informací a rad, abyste věděli, odkud začít. Snad vám tenhle článek bude trochu nápomocný :)

V zásadě je jen několik rad,kterými je dobré se řídit.
Pečlivě si promyslete svoji výchozí situaci a podle toho vyberte nejvhodnější systém nebo jejich kombinaci. Pomůže vám tenhle článek.
Bližší informace o jednotlivých systémech, jejich hlavní výhody a nevýhody najdete tadytady a tady. Počtěte si :)
Počet plínek a svrchních kalhotek, které budete potřebovat, závisí na věku vašeho miminka, na zvoleném systému, ale hlavně na tom, jak často chcete prát a jaké jsou vaše možnosti sušené prádla. Budete potřebovat také kyblík na špinavé plínky a něco na praní. Další věci už nejsou nezbytné, ale pomůžou a zpříjemní vám látkování. Koukněte sem.
Ideální je samozřejmě poradit se se zkušenou kamarádkou, všechno si u ní prohlédnout a případně vypůjčit na zkoušku. Ne každý ale má to štěstí... 
Při výběru konkrétních typů a značek koukněte na recenze. Najdete je třeba u jednotlivých plínek tady. Existují samozřejmě i nezávislé blogy a weby s recenzemi. Já mám ráda tenhle blog. Nemusíte se bát zeptat na zkušenosti látkařek na různých fórech. Maminky jsou většinou celkem dost kritické a když už něco schválí, je možné tomu věřit. Samozřejmě ale platí co člověk, to názor.
Dobré řešení je také osobně zajít do kamenného obchodu nebo do skladu e-shopu a plínky si prohlédnout a osahat. Většina e-shopů nabízí jednu nebo druhou možnost. Vyplatí se vzít si s sebou jen omezenou hotovost, protože taková návštěva je dost riziková :) Některé e-shopy také nabízí zapůjčení plínek na vyzkoušení.
Máte-li možnost, navštivte prezentaci látkových plínek v obchodě s plínkami nebo v mateřském centru. Dobrá prezentace zahrnuje všechny typy plínek od více různých značek a cílem není co nejvíc vám toho prodat, ale ukázat vám možnosti a poskytnout vám příležitost všechno si pěkně osahat.
Teď tři dobré rady. Obě jsem je dostala, ani jednou jsem se neřídila a v obou případech nakonec litovala...
První rada: Neštřete na plínkách! Pokud máte omezené finanční prostředky, raději kupte kvalitnější plínky z druhé ruky. Levné plínky mají kratší životnost, často se nějaká část brzy zničí, savost nebývá moc dobrá... Podezřele levné plínky jsou obvykle napodobeniny z Asie bez potřebných atestů a z podřadných materiálů. Kvalitní kalhotkové plínky stojí i kolem 400,-/ks, AIO i přes 500,-. Kvalitní PUL svrchní kalhotky stojí kolem 300,- Levnější bývají kvalitní jen výjimečně. Já jsem koupila plínky levnější a ne, že by byly vysloveně špatné, ale prostě jsem mohla mít mnohem lepší...
A druhá rada: Nikdy (opravdu nikdy!) nekupujte rovnou celou sadu plínek za zvýhodněnou cenu. Vypadá to lákavě, ale plínky mají různý střih a dopředu nikdy nevíte, jestli vám budou vyhovovat a vašemu dítěti sedět. Pokud ano, měli jste štěstí. V opačném případě ale budete prodávat se ztrátou a se vztekem. Navíc tyhle sady se neprodávají snadno, protože podobně zklamaných prodávajících je celkem dost. Já sem koupila sadu 4 ks, nemám je ráda a protože nejsem prodejní nadšenec, postupně je složitě přešívám. Takže odolejte nadšení, kupte jeden kousek od každé vybrané plínky, vyzkoušejte a teprve, když se osvědčí, kupte případně další.
A třetí rada: Pozor na peníze! Látkovky jsou prudce návyková záležitost a snadno zjistíte, že původní záměr ušetřit látkováním nějakou tu korunu, je dávno pasé. Nakonec, je to přece pro dítě :)
Není dobré nakupovat celou  výbavu od jedné značky a hlavně z jediného typu plen. V každém věku dítěti sedí něco jiného, podle měnící se četnosti a konzistence stolice budete mít různé požadavky. Pokud se rozhodnete pro kalhotkové plínky, dosáhnete potřebné variability právě nakombinováním různých typů plínek.
E-shopů na výběr je nepřeberně. Vybírejte podle toho, jak širokou mají nabídku, zda mají kamenný obchod nebo umožňují návštěvu skladu,pokud o to stojíte. Nebojte se napsat provozovateli. Obvykle jde o nadšené maminky, které samy plenky používají a ochotně poradí. Koukněte se na bazárky na e-shopech a na mateřských fórech. Pokud chcete mít ve výbavě vlňáčky, oceníte, pokud e-shop nabízí i lanolin na impregnaci. Já jsem plínky nakupovala na www.branakdetem.cz, nákup byl bezproblémový. Jejich kamenný obchod je dobře zásobený, ale prodavačky nejsou vždycky dobře informované. Jsou to prostě prodavačky. Ve většině větších měst už jsou v současnosti kamenné obchody s látkovými plenkami, potřebami na nošení dětí a ekologickou drogerií, takže googlujete. Kdo hledá, nalezne :)
Přeju hodně štěstí při vybírání a ať jste se svými plínkami co nejspokojenější :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuju za návštěvu a za komentář :)
Všechny reakce mě moc těší a podle možností se snažím i odpovídat.