Recept na Carrot cupcakes
Na těsto:
2 vejce, 170g třtinového cukru, 125 ml oleje, lžičku vanilkového extraktu (protože s ním všechno chutná líp :), 180 g mouky (peč z hladké špaldové půl na půl se špaldovou chlebovou, ale české recepty dávají většinou pšeničnou polohrubou), lžičku a půl sody, lžičku skořice, 320 g nastrouhané mrkve (strouhejte jemněji, ale ne nutně úplně na kašičku), 50 g hruběji mletých vlašských ořechů
Suché suroviny krom cukru jsem smíchala dohromady. Vejce jsem vyšlehala s cukrem do pěny a tenkým pramínkem jsem přilívala olej a vanilkový extrakt a šlehala dál. Do pěny jsem opatrně vmíchala suché suroviny, pak nastrouhanou mrkev a ořechy. Směsí jsme plnila formičky vyložené papírovými košíčky na muffiny. Pekla jsem asi 20 minut na 180°C. Pečlivě jsem sledovala průběh pečení a vyndala hned, jakmile byla špejle po vytáhnutí z muffinku suchá. Pokud budete péci "pro jistotu" déle, těsto zbytečně vysušíte a připravíte se o tu báječnou vláčnost. Takže dávejte pozor :)
Podle stejného receptu můžete péci i dort, jen množství těsta zdvojnásobte a pečte na cca 170°C déle, hodinu a možná i dýl.
Na krém:
Je několik verzí krému, které můžete použít. Vyzkoušejte, co vám bude chutnat nejvíc.
1) Krém z krémového sýra (Cream cheese frosting)
250 g krémového sýra (Philadelphia nebo podobný, já používám sýr Goldessa Classic z Lidlu), polovina šlehačky, cca 60 g cukru moučka.
Sýr vyšlehám ručně s cukrem, šlehačku vyšlehám zvlášť do tuha, nakonec všechno vyšlehám ručně spolu a nechám chvíli odležet v ledničce. Pak zdobím.
Krém dobře drží, snadno se s ním pracuje, ale chce to rychlejší práci. Pokud s ebudete loudat, rukou krém ve zdobícím sáčku příliš zahřejete a poslední "kapkejky"nebudou už pěkné, jak krém bude příliš zřídlý. Pokud nazdobené "kapkejky" necháte dobře vychladit, krém pak hezky drží i při pokojové teplotě a neztéká. Na dortu je třeba, aby se proležel přes noc.
2) Krém z mascarpone a tvarohu
250 g mascarpone, 250 g tvarohu v alobalu (mají ho třeba v Lidlu), 150 g moučkového cukru, šťáva z půlky menšího citronu, lžička vanilkového extraktu
Mascarpone smíchám ručně s cukrem, přidám tvaroh, citron a extrakt. Nechám chvíli chladit v ledničce a zdobím. Bez citronu se krém dobře hodí i na čokoládové a vanilkové cupcakes zdobené ovocem. Krém po nazdobení opět potřebuje strávit delší dobu v lednici, aby dobře ztuhl a neroztékaly se vám nastříkané čepice. Ideálně přes noc.
Poměry mascarpone a tvarohu můžete libovolně upravovat i podle toho, kolik krémů potřebujete. Na naked cake o průměru 27 cm dělám krém ze 750g tvarhovu a mascarpone. Poměr upravuju podle chuti a záměru. Čím větší podíl tvarohu, tím je důležitější, aby tvaroh byl vykapaný. Jinak bude krém příliš řídký, nepůjde s ním zdobit, z dortu bude stékat. Takže kupuju tvaroh v alobalu, třeba v Lidlu.
3) Tvarohový krém
250 g tvarohu v alobalu (mají ho třeba v Lidlu), 60 - 70 g moučkového cukru, polovina šlehačky
Tvaroh vyšlehám s cukrem, šlehačku vyšlehám zvlášť, ručně vše smíchám dohromady. Před zdobením nechám krém chvíli odležet v ledničce a přes noc nechám nazdobené "kapkejky" v ledničce pořádně vychladit. Pokud potřebujete, aby krém držel opravdu spolehlivě i za vyšší teploty, můžete šlehačku vyšlehat se ztužovačem.
Všechny uvedené krémy můžete použít na cupcakes i na dort. Můj favorit je krém z krémového sýra, ale ne každému sedí jeho sladko-kyselo-slaná chuť. Krém s mascarpone má smetanový nádech, tvarohový je krásně osvěžující a lehký. Záleží tedy i na roční době a situaci.
Zdobit můžete sekanými ořechy nebo třeba skořicí.
Jitu, taky mam moc rada krem z Philadelphie. Asi mam trochu jiny recept, ale ta sladko-slana chut je vyborna.
OdpovědětVymazatTo kilo a půl cukru u krému č. 2 je asi překlep, ne?
OdpovědětVymazatJinak jsem takovýto dort (i s tím krémem ze sýra) pekla minulý týden tatínkovi k narozeninám :)
Jej, no jasně. Děkuju za postřeh, opraveno :)
Vymazat