čtvrtek 25. září 2014

Naše severská dovolená

Na blogu je pusto, prázdno. Větší část září jsme strávili na dánském ostrově Fyn, v zemi, která je naším srdcím zvlášť blízká a drahá. Měli jsme se krásně, počasí bylo na tuto dobu překvapivě slunečné (zmokli jsme jen čtyřikrát nebo pětkrát), projeli křížem krážem celý ostrov a navštívili, co se dalo. Dánský venkov je zemědělský, všude pole, pastviny, krávy, ovce, koně, roztroušené domečky, větrníky, traktory... rackové vyzobávající na polích zapomenutá zrníčka, všudypřítomná vůně moře... hustá síť cyklostezek (Dánové používají kolo jako dopravní prostředek, na sportovní cyklisty naopak téměř nenarazíte) a na křižovatkách samostatné semafory pro cyklisty... v obchodě je snad 1/3 všech produktů v bio-kvalitě... Dánové jsou hrdí na svoji vikingskou i křesťanskou minulost, na svůj design a inovace, jsou nadšenci udržitelného rozvoje a ekologie, jsou skromní a spokojení, nevyžívají se v okázalosti. Domky jsou jeden jako druhý a všechny poměrně malé, zvenčí nepoznáte, jestli uvnitř bydlí manažer, farmář nebo dělník. Na venkově i ve městech je spousta starých hrázděných domků, my jsme navíc narazili na obrovské množství domků s doškovou střechou. Občas jsme se cítili jako ve skanzenu. V průzkumech spokojenosti se tradičně Dánové umisťují na prvních místech na světě. Na pohled to vypadá jako idylická malá země plná šťastných lidí. Jasně, všude je chleba o dvou kůrkách, ale tady, když v obchodě něco rozbijete, se na vás usmějí a popřejí vám hezký den :)

Tak tady pár fotek z výletu a kvízová otázka pro ty, kdo se náhodou nudí :) Schválně, kolik různých kousků mnou šitého oblečení na fotkách najdete :)
Vikingský dlouhý dům v pozůstatcích kruhové pevnosti TrelleborgRepliky vikingských lodí, které byly vyloveny ve fjordu nedaleko Roskilde

Naše srdcovka - visutý most přes Storebaelt


Vikingská vesnice s přístavem Bork Havn kousek od Esbjergu

Jedna z největších atrakcí Fynu - vodní zámek Egeskov a přilehlé parky

Malé oceanárium Fjord & Baelt, kde si můžete prohlédnout zvířata dánského pobřeží a spoustu z nich si i sahat.

A druhá kvízová otázka - kdo to tam tak pěkně vyskakuje?

A čí je to kostra? (no jo, učitelka biologie...)Tohle není skanzen, takhle se normálně bydlí :)naše vikingská princezna :)

Moje sukně sklízí obdiv i mezi zvířectvem :)

Dánská přímořská městečka jsou úžasně malebná - plná maličkých křivých domečků všech možných barev.

8 komentářů:

 1. Krásné, závidím ;-) a zároveň si přeji tuto krásnou zemi navštívit. Taktéž je mi velmi blízká :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Nádhera... krásné fotky a velmi příjemná krajina... Asi by se mi tam taky líbilo - píšu si (nám) na seznam :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Muselo tam být krásně! Jinak tipuju 15ks vlastnoručně vyrobených kusů:-)

  OdpovědětVymazat
 4. Naprostá idyla...jela bych z fleku! (a napočítala jsem 16:) )

  OdpovědětVymazat
 5. Jé, Dánsko milujeme taky, hodně času jsme tam strávili...ale malinko bližší je mi Norsko (já ty hory a národní parky fakt miluju...). Krásná dovolená a krásné počasí jste měli!
  Skandinávie for ever :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Krásné fotky :-). Severské země jsou nám svojí přírodou a architekturou (a tak nějak celkově) taky blízké, ač jsme tam ještě nebyli, zatím cestujeme jen prstem po mapě a fotkách.

  OdpovědětVymazat
 7. Nádhera, taky bych jela hned a těším se, až se to jednou podaří..... a ty tvoje vlasy ve slunci.... nádhera! Alena

  OdpovědětVymazat

Děkuju za návštěvu a za komentář :)
Všechny reakce mě moc těší a podle možností se snažím i odpovídat.