neděle 3. dubna 2016

Kam s dětmi - ParaZoo Vlašim

Po návštěvě Vodního domu nám zbylo ještě dost času a energie a přemýšleli jsme, co ještě podniknout. V letáku Kraj Blanických rytířů nás zaujala ParaZoo ve Vlašimi, tak jsme vyrazili tam.

Jedná se o maličkou zoo, kterou zřizuje Svaz ochránců přírody, a jsou zde umístěna zvířata, která prošla záchrannou stanicí a z různých důvodů se už nemůžou vrátit do volné přírody. Cílem je tedy nejen ukázat dětem běžné české živočichy, které znají z volné přírody, pohádek o Vydrýskovi a jeho kamarádech nebo učebnic přírodovědy, ale taky ukázat, jak soužití s člověkem zvířata ohrožuje a jak je můžeme chránit.Zajímavé je, že ačkoli nám dospělým připadá dravec s amputovaným křídlem ve voliéře jako cosi nepatřičného (běžně v zoo vídáme jen zvířata ve výborné kondici), dětem na tom nic zvláštního nepřipadalo. Úplně spontánně se ptaly, co se kterému zvířeti přihodilo, proč tam jsou, co by se dalo dělat, aby se to nestalo jiným... Příběhy zvířat jsou uvedené na informačních tabulkách, takže u každého jsme se mohli zastavit a krom obvyklého "to je puštík" jsme si mohli povídat i víc do hloubky.

Expozice se nesnaží nějak přehnaně působit na city, příběhy zvířat přibližuje tak nějak věcně, takový je prostě život... Takže neodcházíte s pocitem, že svět se blíží k zániku, ale cosi uvnitř přeci jen zůstane. Nelze odejít nedotčený.

Moc se mi líbilo, jak je celý areál krásně opečovávaný, trávníky a záhonky úplně vymazlené, na každém rohu nějaká blbinka pro děti navíc - velká otočná mozaika, kvízy ve stylu "motanice", písková hra s otisky stop zvířat, dřevěný xylofon a další... Na každém kroku je vidět, že ten, kdo se tady o to stará, má to místo upřímně rád.

V parazoo jsme strávili asi hodinu a půl, možná dvě. Určitě sama o sobě nestačí jako jediný cíl výletu, pokud chcete jet z větší dálky jako my. Ale v okolí Vlašimi je toho k vidění a navštívení daleko víc podle věku a povahy dětí. Spoustu inspirace najdete na webu geoparku Kraj Blanických rytířů.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuju za návštěvu a za komentář :)
Všechny reakce mě moc těší a podle možností se snažím i odpovídat.